Bildiri Yazım Kuralları

Bildiri Yazım Kuralları


 1. Bildiri dili Türkçe’ dir. (Yabancı konuşmacılar hariç)
 2. Bir yazar kongreye birden fazla bildiri ile katılabilir.
 3. Bildiriler This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-posta yoluyla ve A4 formunda kağıdın tek yüzüne WORD yazılımı Arial yazı tipi 10 yazı tipi boyutu kullanılarak yazılmalıdır.
 4. Gönderilen bildiriler daha önce sunulmamış ve bir yayın organında yayımlanmamış özgün çalışmalar olmalıdır.
 5. Bildiri metni tercihen 12 sayfayı geçmemelidir.
 6. Başlıklar büyük harfle yazılmalıdır. Başlığın altına yazarın adı, soyadı yazılmalı, varsa ünvanı belirtilmelidir. Ayrıca yazarın kurum adresi ve elektronik posta adresi yazılmalıdır.
 7. Bildirimin ilk sayfasında 50-100 kelimelik özet, anahtar kelimeler, İngilizce/Türkçe özet ve İngilizce/Türkçe anahtar kelimeler yer almalıdır.
 8. Alt konu başlıkları kodlamasında 1 ; 1.1 ; 1.2.1 ; 1.2;… dizilimi kullanılmalıdır. 1.,2. İle kodlanan alt konu başlıkları büyük harflerle yazılmalıdır.
 9. Bildiri içinde kullanılacak fotoğraflar net ve temiz olmalıdır. Bildiriyi destekleyen video / film doküman bilgileri varsa e-posta aracılığıyla iletilmelidir.
 10. Metin içinde yer alan her türlü görsel düzenleme bir “Resim”, “Şekil” ya da “Tablo” için açıklayıcı ifade belirtilmelidir. Şekiller ve Resimlerde altyazı, Tablolarda ise Tablo Başlığı (Üst Yazı) bulunmalı, her biri için ayrı sıra numarası verilmelidir.
 11. Dipnotlar sayfasından bir çizgi ile ayrılmalı ve metin içerisinde bir sıra numarası ile belirtilmelidir.
 12. Kaynakça, bildiri metninin hemen sonuna konulmalıdır. Kaynakça sıra numarası verilerek, yazar soyadına göre alfabetik dizin şeklinde olmalıdır. Aynı yazarın birden çok bildirisinin olması durumunda tarih sırasına göre yerleştirilmelidir. Bildiride birden çok yazar olması durumunda ise dizinde ilk yazarın soyadı esas alınmalıdır. Kaynakça’ nın veriliş sırası ise, Yazar Soyadı, Yazar Adının Baş Harfi, Tarih, Yazının adı, Yayınevi, Yayınlandığı Yer, Şehir biçiminde olmalıdır.